Традиційна селянська ноша регіону Західне Полісся (Рівненська обл., Сарненський р-н). Поч. ХХ ст.

ГоловнаНаші проекти Традиційні строї України

Комплекс чоловічого (парубочого) святкового (весільного) вбрання

1. Сорочка довга з домотканого лляного полотна пошита у три пілки. Крій з уставками, рукавами, призібраними до манжетів. Шиття на високому стоячому комірі, манжетах та манишці виконано фабричнічю червоного та чорного кольорів швом хрестик. Орнамент на манишці рослинно-геометризований у вигляді «ламаного дерева» з квітів та листя. На уставках та верхній частині рукавів вишивка виконана біллю (вибіленими нитками) у вигляді вузьких смуг мережки та зубців, виконаних швом верхоплут.
2. Штани на очкурі (лляному шнурку) пошиті з домотканого лляного полотна.
3. Пояс тканий різнокольоровими вовняними нитками у поздовжні смуги з торочками на кінцях.
4. Головний убір – шапка мегерка пошита з білого доморобного валяного сукна оздоблена вишивкою червоними та синіми вовняними нитками швом козлик та червоним кутасиком (китичкою). Шапка пошита з цілого шматка сукна у верхній частині має квадратну форму.
5. Взуття – шкіряні шнуровані черевики темно-коричневого кольору.


Комплекс жіночого святкового (весільного) вбрання

1. Сорочка довга з домотканого лляного полотна має багате вишиття на уставках та рукавах червоною та чорною фабричнічю «горіною» (бавовняні немерсеризовані, тобто не блискучі одинарні кручені нитки) швами занизування та заволікання – найдавнішими швами, які імітують човникове перебірне ткання. Композиція шиття поперечно-смугаста «у поверхняки» (вузькі смуги суцільних геометричних узорів) та «подзьоби» (окремо вишиті солярні мотиви – ромби з промінням. На відкладному комірці у кутиках шиття червоним та чорним хрестиком у квіти.
2. Літник – святкова спідниця, яка ткалася «на літа» (на роки) і пошита у 4 пілки. Ткання у поздовжні різнокольорові вузькі смуги на червоному тлі . Спідниця призібрана у густі дрібні складки до пояса-крайки, яка зав’язується спереду.
3. Фартух тканий та вишитий бавовняними нитками - «горіною», пошитий у дві пілки з зав’язками. Орнамент геометричний ромбічний.
4. Крайка ткана вовняними нитками у поздовжні суцільні смуги.
5. Намітка – головний убір рушникового типу з домотканого лляного полотна. На кінцях та на поздовжніх краях «на чолах» вишита червоними нитками; орнаменти геометричні у ромби.
6. Прикраси – різнокольорове скляне намисто.
7. Взуття – шкіряні черевики на підборах.