Квітень 2018

Лекція 8. Волинь.

Територія етнографічного регіону Волинь у значній частині співпадає з історичною областю – Волинь, яка обіймала басейн південних приток Прип’яті і верхів’я Західного Бугу. Початок його формування можна віднести до Х ст., коли на цих землях з’являються міста Бузьк, Луцьк, Червень, Холм, Кременець, Житомир та ін. Тривалий час регіон розвивався як єдине ціле, набув характерних особливостей і власних цікавих рис у традиційному побуті і вбранні. Нині ж Волинь займає південні райони Волинської, Рівненської та Житомирської обл., та північні райони Львівської, Тернопільської та Хмельницької обл.
Зовнішні впливи, які на поч. ХХ ст. почали змінювати традиційне середовище селян, не оминули і Волинь. Ще в середині ХІХ ст. священник з с. Угринова на Сокальщині пророкував наступ страшних часів: “Селяни ходитимуть у крамному короткому до церкви, і не можна буде із зав’язки голови відрізнити молодицю від дівчини”.

Словник:
Адамашка – шовкова тканина з візерунком; різнокольорові адамашкові спідниці обшивалися внизу білими, чорними оксамитовими стрічками, сріблястою та золотою тасьмою – галуном.
Бекеша – кожух, пошитий до стану і зверху покритий тонким фабричним сукном.
Саян – спідниця, зшита з чотирьох пілок домотканої вовни, має орнамент в клітинку або смужку.
Станик – безрукавка жіноча, нагрудник: короткий, до талії, пошитий з оксамиту, плюшу або інших дорогих тканин, застібається зліва на гудзики або гаплики; снуровиця – станик, що мав спереду шнурівку.
- Відео з лекції - частина 1-а, частина 2-а.