Традиційна селянська ноша регіону Середня Наддніпрянщина (Полтавська обл.). Поч. ХХ ст.

ГоловнаНаші проекти Традиційні строї України

Комплекс чоловічого (парубочого) святкового (весільного) вбрання (Полтавська обл.).

1. Сорочка з домотканого лляного полотна. Крій тунікоподібний «у перекидку» (без плечових швів) з бочками (боковими вставками) та рукавами, призібраними внизу до манжета а у верхній частині пухликами до станка. Шиття на манжетах, манишці та стоячому комірі виконано біллю. Орнамент геометричний решітчастий у ромби, квадрати (мотив «віконце»), трикутники.
2. Штани шаровари наддніпрянського типу на очкурі (конопляному шнурку) пошиті з фабричної зеленої тканини.
3. Пояс тканий різнокольоровими вовняними нитками у поздовжні смуги з торочками на кінцях.
4. Чумарка (верхнє демісезонне вбрання типу свити) пошита з темно-синього фабричного сукна з бавовняною підкладкою, відрізною нижньою частиною густо призібраною до лінії талії.
5. Головний убір – шапка з чорного овечого хутра смушку.
6. Взуття – шкіряні чоботи чорного кольору .


Комплекс дівочого святкового (весільного) вбрання (Полтавська обл.).

1. Сорочка додільна з домотканого лляного полотна пошита у три пілки; крій уставковий з пишними рукавами призібраними угорі до уставок пухликами та у нижній частині до манжета; має багате вишиття біллю та небіленими нитками на уставках, рукавах та поділках швом мережка настилом по сітці (або «українське мереживо») та вузькими смужками червоним і чорним хрестиком. Орнаменти рослинні квіткові.
2. Спідниця з важкої бавовняної вибійчаної з малюнком у смуги та квіти фабричної тканини, призібрана у складки до пояса, по низу оздоблена застроченими складками та двома широкими смугами плису (оксамиту з коротким ворсом) .
3. Крайка ткана вовняними різнокольоровими нитками килимовою технікою «у вічка»; орнамент рослинний у квіти.
4. Керсетка (безрукавка) пошита з чорного оксамиту з підшивкою з домотканого лляного полотна, ззаду закладена до 8 «вусів» (подвійних бантових складок), по краях обшита темно-червоним люстриновим (більш дорогим якісним) сатином.
5. Прикраси – червоне коралове намисто з посрібленими металевими намистинами «пугвицями», дукач з бантом – срібна монета, яка кріпиться трьома ланцюжками до верхньої частини банту, оздобленого емалевим медальйоном з квіткою; дукач кріпиться на вузькій різнокольоровій жакардовій стрічці скиндячці.
6. Головний убір – вінок з вовняних кульок помпонів, паперових воскованих квітів та восковиць (краплеподібних воскових дрібних елементів на дротиках) на дротяному каркасі; жакардові фабричні з квітковим малюнком стрічки бинди та «прості» шовкові атласні стрічки.
7. Взуття сап’янці – шкіряні черевики чорного кольору на підборах.